Čo je aikido

Aikido je japonské bojové umenie. Je založené na myšlienke neagresivity, rozvíja cvičiaceho jedinca po fyzickej aj psychickej stránke. Je jedným z najmladších japonských bojových umení - bolo vytvorené okolo roku 1920 O’ senseiom (veľkým učiteľom) Moriheiom Ueshibom.

Termín aikido je tvorený tromi znakmi:

  • „ai“ znamená harmóniu, jednotu
  • „ki“ energiu, prírodu
  • „do“ znamená cestu alebo spôsob života

Voľne by sme mohli aikido preložiť ako spôsob života v harmónii s prírodou. Najzaužívanejší preklad je však "cesta harmónie".

Aikido je do určitej miery syntézou tradičných japonských bojových umení bujutsu (dá sa preložiť ako umenie boja) Aiki-jutsu, Ju-jutsu, Ken-jutsu, Daito-ryu, Yagyu-ryu a mnohých ďalších. V aikido sa cvičia techniky bez zbrane (hody, znehybnenia, údery, seky) a so zbraňou.

Budúcnosť aikido vyzerá sľubne. V Japonsku aj v zahraničí nájdeme množstvo inštruktorov s viac ako tridsaťročnou praxou v tréningu a vyučovaní. O tomto bojovom umení boli publikované doslova stovky kníh v desiatkach jazykov a veľa kreatívnych aplikácií aikido sa používa pri presadzovaní zákona, v psychológii, fyzioterapii a v mnohých ďalších odvetviach.

Zakladateľ aikido

Ueshiba Morihei
O’ sensei
zakladateľ aikido
14.12.1883 - 26.4.1969

 

1883 - narodený 14. decembra v Tanabe, prefektúra Wakayama

1912 - odchádza na Hokkaido. Tam stretáva Sokaku Takeda, od ktorého sa učí Daito-ryu Aiki-Jujitsu. Ako sa neskôr ukáže, práve ono má najväčší vplyv na formovanie techník aikido.

1919 - stretáva sa s Onisaburo Deguchim, hlavným predstaviteľom náboženskej skupiny Oomoto-kyo, ktorá má vplyv na formovanie filozofickej stránky aikido

1927 - odchádza s rodinou do Tokia a začína učiť umenie AIKI

1942 - umenie AIKI dostáva svoju definitívnu podobu a meno - AIKIDO, ktoré je zaregistrované prostredníctvom Dai Nippon Butoku Kai u japonskej vlády

1960 - získava medailu japonskej vlády - Shiju Hosho

1969 - opustil nás 26. apríla vo veku 86 rokov

Podrobný životopis (.pdf)

Fotogaléria